Koncert "Melodie nauki - nadzieje i marzenia"

14.XI.2015 godz.18:00 Centrum Dydaktyki U-2, ul. Reymonta 7

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Organizatorów, Wykonawców i Uczestników koncertu
Treść listu [pdf]

Podczas koncertu wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna AGH, zespół Almoraima oraz zespół Prasłowianki.

Orkiestra Reprezentacyjna AGH

Orkiestra Reprezentacyjna AGH jest studencką organizacją artystyczną Akademii Górniczo-Hutniczej. Historia zespołu rozpoczęła się w marcu 2001r., kiedy grupka studentów AGH, połączona wspólną pasją do muzyki, postanowiła stworzyć orkiestrę dętą. Pomysł uzyskał aprobatę władz Uczelni. Orkiestra zaczęła szybko rozwijać się i odnosić pierwsze sukcesy. W czasie roku akademickiego orkiestra daje około 30 koncertów, uświetnia szereg uroczystości uczelnianych, angażuje się w wydarzenia promujące naukę i imprezy charytatywne, gra w krakowskich klubach, wyjeżdza na koncerty krajowe i zagraniczne a także regularnie uczestniczy w polskich (Baszta Jazz Festiwal, Kozy, Puławy, Konopiska) i zagranicznych festiwalach (Bułgaria, Grecja, Luksemburg, Węgry). Orkiestra wykonuje głównie muzykę rozrywkową i filmową, w repertuarze ma też utwory klasyczne i popularne marsze.
Dyryguje: Karol Pyka
Orkiestra Reprezentacyjna AGH

Zespół Almoraima
Flamenco - muzyka wywodząca się z południa Hiszpanii, tradycyjnie przypisywana andaluzyjskim Cyganom, stała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci najbardziej znaną w świecie spośród tradycyjnej muzyki etnicznej i uniwersalnym muzycznym językiem.
Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku kilku profesjonalnych gitarzystów (m.in. Leszek Potasiński) i tancerka (Elżbieta Moszczyńska) spróbowało z powodzeniem zaszczepić flamenco na gruncie polskim. W 1991 roku, w Krakowie po raz pierwszy zostały zorganizowane kursy tańca flamenco. Prowadziła je Elżbieta Moszczyńska, a po jej wyjeździe z Polski Małgorzata Matuszewska (tancerka oraz choreograf i dyrektor Teatru Tańca "Nie Tylko Flamenco" w Warszawie). W kursach tych uczestniczył od początku Małgorzata Drzał - tancerka i Grzegorz Guzik - gitarzysta. Krakowska Szkoła Flamenco "Almoraima", jest bezpośrednią kontynuacją tamtych kursów i warsztatów. Aktualnie siedzibą "Almoraimy" jest Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie pod którego patronatem działa szkoła.
Nauczycielami są dyplomowani instruktorzy tańca, posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe, czynnie zajmujący się działalnością edukacyjną i artystyczną. Szkoła prowadzi kursy semestralne, warsztaty oraz lekcje indywidualne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia są prowadzone na kilku poziomach zaawansowania w dziedzinie tańca flamenco, tańca orientalnego, gry na gitarze flamenco, kastanietach, zillisach i cajonie. Oprócz kursów stacjonarnych organizowane są warsztaty wyjazdowe, intensywne warsztaty wakacyjne w Polsce i za granicą. Przy Szkole działa też zespół taneczny (sekcja flamenco i orientalna) oraz zespół flamenco "Tajo de Plata".
Almoraima

Prasłowianki
W 2009 roku grupa członków Zespołu Pieśni i Tańca UJ "Słowianki", wiedziona chęcią zachowania w pamięci wykonywanych niegdyś pięknych pieśni słowiańskich, nagrała płytę pt. "Prasłowianki". Płyta spotkała się z gorącym przyjęciem wśród miłośników pieśni ludowych, a w konsekwencji pojawiła się też możliwość publicznych występów. I tak od kilku już lat Zespół "Prasłowianki" cieszy serca słuchaczy występując w ramach samodzielnych koncertów, a także jako oprawa prestiżowych - okolicznościowych imprez w różnych regionach kraju.
Występujący realizują swoje marzenia zrodzone kiedyś w czasach studenckich, dając radość słuchaczom - często bowiem koncerty kończą się wspólną zabawą i tańcem. Zespół wykonuje pieśni rosyjskie, ukraińskie, serbskie, bośniackie, dalmatyńskie, chorwackie, macedońskie, bałkańskich cyganów, słowackie... repertuar wciąż - z koncertu na koncert - poszerza się ciesząc artystów i słuchaczy!

Wystawa malarstwa Pań: Ewy Słobodzian i Marii Potępy

14.XI.2015 Centrum Dydaktyki U-2, ul. Reymonta 7

W przerwie koncertu "Melodie nauki - nadzieje i marzenia" została otwarta wystawa malarstwa Pań: Ewy Słobodzian i Marii Potępy.

Jubileuszowy koncert "Natężenie chóralności – Turnau a cappella"

15.XI.2015 godz.18:00-19:00 Pawilon A-0, Aula AGH

Lege Artis

Jubileuszowy koncert "Natężenie chóralności – Turnau a cappella" z okazji 10-lecia istnienia Chóru Lege Artis i 5-lecia współpracy z WMS.
Chór kameralny Lege Artis działa w Krakowie od 2005 roku. Obecnie Lege Artis współtworzy kilkunastu przedstawicieli różnych zawodów, a wśród nich są muzycy, matematycy, informatycy, graficy, biolodzy. Wszystkich ich łączy wspólna pasja - muzyka wokalna. Chór wykonuje muzykę a'cappella z różnych epok, od renesansu aż po współczesność. Od początku swojego istnienia chór brał udział w wielu koncertach i przeglądach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, potwierszając tym swój wysoki poziom. Od stycznia 2011 roku Lege Artis działa jako chór kameralny przy Wydziale Matematyki Stosowanej AGH. Jest obecny w czasie ważnych uroczystości wydziałowych, często koncertuje także poza uczelnią, spotykając się z gorącym przyjęciem. Znaczną część repertuaru stanowi muzyka sakralna, ale w repertuarze zespołu znajdują się też utwory świeckie: głównie madrygały i chóralne aranżacje utworów rozrywkowych.
Dyryguje: Agnieszka Trela-Jochymek